Ремонт и почистване на оберфреза с графитни четки
Първоначален оглед: Четковата оберфреза пристига с изронена гайка, която е предназначена за стягане на цангата. Трябва да се разглоби цялостно оберфрезата, да се извади ротора и изработи нова гайка по неговата резба.
1. Почистваме фрезата от мръсотия и прах.
2. Демонтираме черния капак с инструменти, за да извадим графитните четки от четкодържателя. Трябва да бележим положението на графитните четки, което най-лесно става с чертички. Почистваме ги с контактен спрей.
3. Демонтираме черния капак и развиваме ръкохватките, защото после ще пречат при ваденето на целия статорен пакет.
4. Под капака който свалихме в т.3 има 4 винта които трябва да се отвият, за да се извади статорния пакет. Внимавайте при отвиването, защото пружините могат да го избутат.
5. След демонтажа на предната капачката зад нея има гайка, която се развива и ротора с леко почукване може да се извади.
6. Ротора се изважда и по него се прави нова гайка. Може да го занесете на стругар или фрезист, да ви направи нова гайка.
7. След пристигането на ротора и новата гайка започваме да монтираме с инструменти всичко в обратен ред.
8. Набива се ротора с леко почукване и се монтира пластмасовия щит, за да не влиза мръсотия, прах или твърди частици между ротора и статора.
9. Завиваме гайката която е отпред и монтираме капачката. Монтираме статора с 4 винта, поставяме чения капак и тогава страничните дръжки. Ако сметнете за необходимо може да смажете пружините със смазка.
10. Поставяне на графитните четки както сме ги извадили, като спазваме белязките които направихме по-рано. Ако се обърнат пак ще работи, но ще се появят искри, затова трябва да са монтирани както трябва.
11. Включване на оберфрезата към мрежовото захранване или разклонител. Трябва да работи много по-добре отпреди, ако всичко е направено както трябва.
Използвани инструменти и пособия при ремонта:
Чук
Четка за почистване
Парцали и сълфетки за забърсване
Автор на статията: Даниел Васев
Връзка с автора: 0884976037