Запояване, почистване и работа с поялник
Запояването е температурен процес, при който при достигане на висока температура, най-често посредством поялник се осъществява спойка с тинол между компонентите или електронните елементи.
Използват се различни сплави на тинола (калаено-оловна) за спояване на елементи. Най-разпространеното му съотношение е калай/олово (60%/40%). Според елементите които ще се спояват е добре да се подбере подходящ по дебелина тинол. За финна работа за предпочитане се използват припои с диаметър Ф0,5мм до Ф2мм.
Почистването на работната част (човка) на поялника е задължително, за да ви се получи добра и качествена спойка. Може да почистите човката на поялника си по много начини като използвате течен флюс, колофон, нишадър, киселини, пасти, гъба за почистване. Флюсът освен за почистване, може да бъде използван и за механично здрава спойка с голяма електропроводимост.
Работата с поялник звучи лесна, но не се подвеждайте има доста изисквания които трябва да спазвате. Ако не сте ползвали поялник досега и смятате да закупите такъв ви предлагаме да изпълните следните стъпки:
1) Разопаковате поялника и го включвате.
2) Още докато се нагрява постепенно, потапяте човката му във колофон, за да направите така нареченото „калайдисване на човката” – това се прави еднократно само първият път на новозакупен поялник, иначе има вероятност да дефектирате човката на поялника.
3) Държите работната част в колофона, докато той не почне да се разтапя (от твърдо състояние минава в течно) и отделя неприятен мирис. Цветът на човката на този етап е тъмен (чернокафяв).
4) Вземате тънък тинол и леко докосвате човката на поялника към тинола, докато се получи бляскъв ефект (като сребърна капка).
5) Почиствате леко върха на поялника с парцал или хартия.
Ние от Млад Техник Маркет , разполагаме с голям асортимент от поялници и средства за запояване, които ще покрият вашите изисквания, както и ще ви консултираме при нужда, за да направите правилният избор за поялник, тинол, колофон или друг консуматив.